Bajki bezpieczne dla dziecka

Czy mamy na świecie rozrywki, które z czystym sumieniem możemy uznać za bezpieczne dla dzieci? I tak, i nie, niestety. Każda bajka niesie jakieś zagrożenie, wyimaginowane bądź nie i tylko od rodziców zależy w rzeczywistości, czy bajka, zabawka, ćwiczenie- staną się dla malucha kształcące i wychowawcze, czy zaczną mu skrzywiać charakter.
Mamy telewizję i trudno tu mówić, że jest ona sprzymierzeńcem rodziców. Owszem, dzieciaki bawi, ale może też uzależniać i jeżeli maluch przesadza z oglądaniem, trzeba przynajmniej podsuwać mu bajki takie, które niosą ze sobą dobre, szlachetne wzorce i wartości. A jako odskocznię, konieczną i bezwarunkową, proponując podobne zabawki. Dla bajki Strażak Sam zabawki już stworzono, a jak mówi opinia publiczna i każde padanie, czy ankieta, nie ma zawodu na świecie, który cieszyłby się większym poważaniem i zaufaniem. Wzorzec strażaka, jako nieustraszonego ratownika, niosącego pomoc potrzebującym i zagrożonym, jest w tym wypadku znakomity, a więc i wychowawczy. A akurat ta postać, jest także uczynna i przyjazna na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego.
Innym są bajki Stacyjkowo. Również wzorzec z filmu rysunkowego i chociaż w tym wypadku nierealnego, to doskonale uczącego dzieci, jak można odróżniać świat prawdziwy od fikcyjnego, gdyż trudno uwierzyć nawet dziecku, że lokomotywa przemawia. Tu także panuje ciepły klimat przyjaźni i dobroci, a więc to, czego swoim dzieciom życzymy najbardziej.